Forums Eastern Europe Romania Nod A6/A1 Lugoj -> Timișoara

This topic contains 56 replies, has 4 voice, and was last updated by Octavian Borcan 4 years, 6 months ago
  • Octavian Borcan

    Salve. Voi trece pe acolo si le-am mai transmis o notificare colegilor mei ca situatia persista sa verifice inca o data. Multumim.

    Alexander B.

    Au înțeles colegii ce încerc să le arăt în aceste imagini?

    Alexander B.

    Și mai clar se vede diferența codării atunci când ne uităm la screenshot-urile GARMIN:

    – Nod A6/A1 (România) = MOTORWAY (culoare portocalie) = GREȘIT! NU primim indicația de a ne încadra pe banda stânga venind de pe A6 când continuăm drumul spre A1 către vest (către Timișoara).

    – Nod M43/M5 (Ungaria) = MOTORWAY_LINK (culoare gri) = CORECT! Aici primim indicația de a ne încadra pe banda stângă venind de pe M43 când continuăm drumul spre M5 către sud (către Belgrad).

    Alexander B.

    Bună ziua! Vă rog să îmi răspundeți la următoarele 4 întrebări:

    1. Vedeți imaginea A6-A1_garmin_ din postarea anterioară? În cercul ROȘU desenat de mine se vede o porțiune de drum de culoare PORTOCALIE, aceasta fiind codată GREȘIT ca AUTOSTRADĂ. Corect ar fi să apară cu culoare GRI, codată ca DRUM DE LEGĂTURĂ (în regim de autostradă)! Spre comparație: Banda dreaptă ce duce către A1 spre est, către DEVA, apare CORECT cu culoare GRI. Venind de pe A6, primim indicația corectă de a ne încadra pe banda dreaptă, dacă dorim să mergem spre DEVA. Dar atunci când trebuie să ne încadrăm pe banda STÂNGĂ, către TIMIȘOARA, NU primim NICI O INDICAȚIE, deoarece BANDA STÂNGĂ NU ESTE CODATĂ CUM TREBUIE, ADICĂ CA DRUM DE LEGĂTURĂ!

    2. Vedeți imaginea M43-M5_garmin_ din postarea anterioară? În cercul VERDE desenat de mine se vede că toate porțiunile de drum sunt de culoare GRI, deoarece sunt codate CORECT ca DRUMURI DE LEGĂTURĂ (în regim de autostradă). Deci venind de pe M43, atât banda DREAPTĂ către M5 spre Budapesta, cât și banda STÂNGĂ către M5 spre Belgrad, sunt codate CORECT, adică în mod ECHIVALENT. La acest nod rutier vom primi indicația CORECTĂ, indiferent dacă trebuie să ne încadrăm pe banda dreaptă, ori pe cea stângă.

    3. „Colegii” ce se ocupă de remedierea problemei au acces la informațiile furnizate de utilizatorii acestui forum?

    4. Văd că de 5 luni nu reușim să remediem această problemă. Cât timp credeți că va mai trece până la rezolvarea situației?

    Vă mulțumesc!

    Octavian Borcan

    Salutare. Colegii mei au acces la toate informatiile furnizate, inclusiv la forum si i-au in considerare toate optiunile fezabile pentru a investiga si rezolva situatia, in functie si de reguliile de geocodare. E o situatie interesanta, deoarece in urma raspunsului preliminar venit de la ei, nu este nici o eroare de geocodare. Rutarea se face corect si nu exista nici o validare eronata. Saptamana aceasta voi trece si eu prin aceea intersectie, voi culege ceva date, urmanad sa vedem in ce masura ii va ajuta sa rezolve problema. Va multumim pentru intelegere si va asiguram ca depunem toate eforturile sa gasim o solutie de rezvolvare a situatiei semnalate. Seara buna.

    Alexander B.

    Bună seara,
    Aș mai avea o întrebare: „Colegii” știu românește – adică înțeleg ce am tot scris eu aici? Sau este vorba de niște angajați din străinătate, care nu vorbesc decât limba engleză …?
    Mulțumesc!

    Alexander B.

    Sunt cam mirat de răspunsul „colegilor”: Bineînțeles că rutarea se face corect (RUTA este corectă, doar INDICAȚIA de a ne încadra pe banda stângă lipsește), si nici nu mă miră că nu exista nici o validare eronata, că doar „de unde să știe validarea” că situația CODATĂ nu corespunde cu situația DIN TEREN? 😉
    Situația OBIȘNUITĂ pe Autostradă este că …
    – PRIMIM o indicație doar atunci când trebuie să ne încadrăm pe banda DREAPTĂ (în majoritatea cazurilor pentru a PĂRĂSI Autostrada),
    – NU PRIMIM o indicație atunci când continuăm drumul pe Autostradă, folosind benzile din STÂNGA.
    În principiu acest lucru este absolut normal, deoarece nimeni nu dorește să primească de fiecare dată indicația: “Încadrați-vă pe benzile din stânga” atunci când trece pe lângă o ieșire. În aceste cazuri BINEÎNȚELES CĂ ȘOFERUL NU VA PRIMI NICI UN FEL DE INDICAȚIE, deoarece trebuie doar să își continue drumul pe autostradă.
    Nodul A6/A1 în prezent este CODAT GREȘIT, ca și când pe banda din STÂNGA S-AR CONTINUA DRUMUL pe Autostradă, iar numai banda DREAPTĂ (spre DEVA) este codată ca DRUM DE LEGĂTURĂ/CA IEȘIRE. De aceea, primim o INDICAȚIE numai pentru a ne încadra pe banda DREAPTĂ! În screenshoturile GARMIN se vede că doar banda DREAPTĂ apare cu culoare GRI (adică DRUM DE LEGĂTURĂ/BANDĂ DE ACCES), iar banda STÂNGĂ apare cu PORTOCALIU, ca și când acolo ar continua autostrada.
    În cazul A6/A1, avem o situație SPECIALĂ, deoarece aici și pentru încadrarea pe banda STÂNGĂ trebuie obligatoriu să primim o INDICAȚIE corespunzătoare, deoarece și banda STÂNGĂ este o BANDĂ DE ACCES/DRUM DE LEGĂTURĂ CĂTRE A1, și NU ESTE VORBA de continuarea Autostrăzii, iar șoferul TREBUIE SĂ SCHIMBE BANDA dacă dorește să ajungă la Timișoara …
    În concluzie, am impresia că „colegii” încă nu au înțeles faptul că problema este LIPSA INDICAȚIEI datorită CODĂRII CE NU CORESPUNDE CU SITUAȚIA DIN TEREN, și nu este vorba de „greșeli de rutare”, „validări eronate” etc. … 🙁

    Octavian Borcan

    Neata, avem colegii la nivel zonal catre care se escaladeaza situatiile unde expertiza locala este necesara, cum este cazul acesta. Dar nu toate tin de noi, local fiind inca doar o mica echipa de cartografi.

    Alexander B.

    Bună ziua,
    Vă urez toate cele bune de anul nou! 🙂
    Din păcate, în Here WeGo, văd că problema nodului A6/A1 încă nu este rezolvată.
    – Către DEVA, primim indicația CORECTĂ de a ne încadra pe banda DREAPTĂ: “Take the exit toward București/Deva onto A1.”
    – Către TIMIȘOARA, LIPSEȘTE indicația de a ne încadra pe banda STÂNGĂ.
    M-aș bucura să rezolvăm situația cât mai repede!
    Numai bine,
    Alexandru

    Octavian Borcan

    La multi ani si un an nou plin de impliniri, bucurii si prosperitate!
    Unul din colegii mei monitorizeaza situatia, exista un decalaj de cateva luni intre momentul modificarilor efectuate in harta si actualizarea de pe dispozitive sau site asupra carora nu avem control direct. Din punctul de vedere al colegilor mei, codarea este corecta, dar poate fi un bug sau altceva care poate cauza eroarea. Sper sa se rezolve 🙂

    • This reply was modified 5 years, 2 months ago by Octavian Borcan.
    Alexander B.

    Mulțumesc pentru urări! 🙂
    Cum a fost drumul spre Timișoara? V-ați putut convinge că GPS-ul nu dă indicația de a vă încadra pe banda stângă în cadrul nodului rutier menționat?

    Octavian Borcan

    Spre Timisoara a trebuit sa o iau pe alt drum si nu am ajuns in situatia descrisa 🙁

    Alexander B.

    Eh, atunci poate data viitoare … 😉
    Dar colegii când spun că codarea ar fi corectă, ei chiar primesc această indicație de a se încadra pe banda stângă atunci când testează situația? Întrebarea mea ar fi de ce nu se utilizează codarea de MOTORWAY_LINK, la fel ca la nodul M43/M5 din Ungaria, unde totul funcționează corect? Colegii au văzut deja aceste imagini atașate de mine?

    Octavian Borcan

    Da, colegii mei au acces la toate detaliile comunicate. Ei pot posta comentarii in forum daca doresc, la fel ca orice utilizator.

    Alexander B.

    Bună ziua. Nicio schimbare în HERE WeGo. Păcat. 🙁

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 58 total)

You must be logged in to reply to this topic.