Forums Eastern Europe Romania Nod A6/A1 Lugoj -> Timișoara

This topic contains 56 replies, has 4 voice, and was last updated by Octavian Borcan 4 years, 7 months ago
  • Octavian Borcan

    Din pacate nu stiu, acest interval variand in functie de diferite atribute- intre o luna si 10 luni. Cel mai repede se va vedea in harta de pe site-ul wego.here.com in aproximativ 30 de zile de la integrarea in baza de date a modificarii.

    Alexander B.

    Bună ziua. Din păcate, nu știu ce schimbări au făcut „colegii”, dar în Here WeGo nu se vede nici o schimbare. În continuare lipsește indicația de a se încadra pe banda stângă pentru ruta A6->A1/Timișoara.

    Colegii ce se ocupă de harta Ungariei inclusiv nodul M43/M5 nu vă pot da o mână de ajutor pentru codarea corectă a nodului A6/A1?

    Octavian Borcan

    Din ce mi-a zis colegul acum, sunt doua situatii un pic diferite si conform analizei codarea este corecta. O sa ma uit maine sa vad care sunt diferentele. Multumim.

    Alexander B.

    Deci după părerea colegului, este corect că HERE WeGo NU dă indicația de a ne încadra pe banda stângă, atunci când mergem spre Timișoara?!

    Vedeți în pozele atașate (pe care acum o vreme le-am trimis și prin e-mail la mapsromania@here.com): Se vede clar că la nodul A6/A1, trebuie să ne încadrăm pe banda stângă pentru a merge spre Timișoara – exact ca și la nodul M43/M5, când dorim să o luăm către Belgrad!

    Octavian Borcan

    Din punct de vedere al codari este corect acum-au refacut codarea si au adaugat niste atribute suplimentare in baza analizei comparative, urmeaza sa se vada intr-o actualizare viitoare. Multumim.

    Alexander B.

    Și eu vă mulțumesc. Îmi puteți spune când au fost efectuate adăugirile menționate: acum sau luna trecută?

    Octavian Borcan

    Acum sper sa fie varianta finala 🙂 Problema a fost ca la testarile si validarile facute de colegii mei nu aparea aceasta problema de rutare in baza noastra de date.

    Alexander B.

    În altă ordine de idei, dar tot în legătură cu nodul A6/A1: Rugați-i pe colegi să șteargă ciotul acela încercuit de mine cu albastru, fiindcă chiar arată ciudat 😉 (vedeți imaginile atașate).
    Toate cele bune!

    Octavian Borcan

    e o problema de vizualizare pe care am semnalat-o colegiilor mei. daca ne uitam aici in baza de date https://mapcreator.here.com/mapcreator/45.796434849191854,21.85292415122163,17,0,0?q=link-id%3A1172230290 se vede normal.

    Alexander B.

    Nici un fel de schimbare în HERE WeGo …

    Alexander B.

    Bună ziua,
    Singura diferență între nodul A6/A1 din România și nodul M43/M5 din Ungaria este faptul că în cadrul nodului românesc există o porțiune cu sens dublu – în rest codarea ar trebui să fie practic aceeași.

    Încă o dată vă rog să codați …
    – porțiunea încercuită de mine cu ROȘU a nodului A6/A1 (CODATĂ GREȘIT),
    la fel ca și …
    – porțiunea încercuită de mine cu VERDE a nodului M43/M5 (CODATĂ CORECT).

    Dacă codarea va fi corectă, atunci HERE WeGo în sfârșit va da indicația de a ne încadra pe banda STÂNGĂ când vrem să mergem spre TIMIȘOARA (nod A6/A1) – așa cum la nodul M43/M5 primim deja indicația de a ne încadra pe banda STÂNGĂ când vrem să mergem spre BELGRAD.

    Trebuie să constat că până acum nu se vede nici un fel de schimbare în acest sens în HERE WeGo. Poate că ar fi mai simplu dacă mi-ați oferi posibilitatea de a comunica direct cu “colegii”?

    Octavian Borcan

    Salutare. Colegii mei au facut modificari la acel nod rutier, si conform raspunsului primit ar trebui sa fie corect-ii org sa verifice acum din nou. In varianta desktop a Here We Go modificarea ar trebui sa apara cam in 30 de zile, in celelalte dureaza mai mult dar nu am un termen exact, iar din ce am vazut monitorizand unele modificari a variat intre 45 de zile si 10 luni.

    Alexander B.

    Salut, mulțumesc pentru răspuns. Bineînțeles că pe wego.here.com aștept să văd o schimbare. Eu nu știu ce tot fac colegii, dar de patru luni nu reușim să rezolvăm problema. Chiar mă întreb dacă poate eu nu mă exprim suficient de clar …
    Octavian, spuneți-mi: Vedeți diferența între cele două imagini postate de mine azi? A6/A1 încercuit cu ROȘU e GREȘIT/apare GROS, iar M43/M5 încercuit cu VERDE e CORECT/apare SUBȚIRE. În ambele cazuri este vorba de aceeași situație: Trebuie obligatoriu să primim o indicație pe ce bandă să ne încadrăm, pe banda STÂNGĂ sau pe banda DREAPTĂ.
    În prezent, banda STÂNGĂ a nodului A6/A1 este reprezentată GROS (GREȘIT!) ca și când autostrada ar CONTINUA, iar astfel NU primim indicația de a ne încadra pe STÂNGA către TIMIȘOARA!

    Octavian Borcan

    Colegii mei sunt abilitati sa faca analiza situatiei semnalate si sa opereze modificari daca e cazul. La prima vedere, din fotografiile de la fata locului, diferentele de codare si reprezentare pot veni de la acel separator de sens fizic unde in Ungaria este mai lat si este aplicat pe toata lungimea drumului iar la noi este mai ingust dupa care se transforma intr-o simpla linie continua; suplimentar ar mai fi numarul de benzi pe sens care partial difera. Oricum unul din colegi mei va reverifica situatia, cel tarziu la inceputul saptamanii viitoare.
    Apropo, pe 23-24.11 voi fi in Timisoara la seminariile geo-spatial.org sustinute la Universitatea de Vest din Timisoara si am putea discuta mai multe daca poti veni pe acolo.

    Alexander B.

    Bună ziua, mulțumesc pentru invitație! Din păcate nu pot veni la Timișoara, dar poate că profitați de ocazie și mergeți pe A6 către A1 spre Timișoara și vă convingeți că GPS-ul NU dă indicația de a vă încadra pe banda stângă! 😉

    (În altă ordine de idei: Între timp văd că problema de vizualizare cu acel „ciot ciudat” s-a rezolvat – mulțumesc!)

    Dar în continuare problema nodului A6/A1 în ce privește LIPSA INDICAȚIEI DE A NE ÎNCADRA PE BANDA STÂNGĂ, atunci când venim de pe A6 și dorim să continuăm drumul pe A1 către Timișoara, NU ESTE REZOLVATĂ! Puteți controla în HERE WEGO, nu avem nici o schimbare în acest sens!
    Vă rog să îmi spuneți: Nu se vede cu ochiul liber că în screenshot-urile postate de mine, porțiunea încercuită cu ROȘU a nodului A6/A1 este reprezentată mai GROS decât porțiunea încercuită cu VERDE a nodului M43/M5 din Ungaria, ce este reprezentată mai SUBȚIRE? Acest lucru reflectă o CODARE DIFERITĂ – A6/A1 fiind GREȘIT (NU primim indicația de a ne încadra pe banda stângă!), iar M43/M5 fiind CORECT (toate indicațiile fiind corecte).

    Chiar nu știu cum să mai explic … 🙁

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 58 total)

You must be logged in to reply to this topic.